Sevgili Soroptimist Büyüklerim ve Kardeşlerim,

2019-2021 Dönem Başkanı olarak sizlerle birlikte aynı yolda yürümekten onurlu ve mutluyum.
Şahsıma ve Yönetim Kurulu arkadaşlarıma güvenip bu görevi verdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Bu yolculukta Üye, Sayman ve Başkan Yardımcılığı görevleri ile ilerledikten sonra bayrağı Sevgili Ayşe Baykan’dan devraldım. Geçmiş dönem Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerine emekleri için minnettarım.

2005 yılında ilk kez Soroptimistlik kelimesi ile karşılaştım. Ne anlama gelir? Ne yapar? Kimdir? diye araştırdığımda ilgimi çekti ve İzmir’de de Soroptimist Kulüpleri’nin olduğunu öğrendim. Araştırmalarım sonucu edindiğim bilgilerde Soroptimist derneği kadını esas alarak; kadınlara yardım edip el ele birlikte güçlenmelerine destek olup, genç kızların okuması için burs sağlayıp, gelişip faydalı bireyler olmasında etkin rol oynuyordu. İnsanlara yardım etmeyi sevdiğim ve üniversite yıllarımdan beri birçok sosyal projelerde bulunduğum için çok ilgimi çekmişti. Ancak 2005 yılında bugünkü teknolojik imkanların ve internet erişiminin kısıtlı olması nedeniyle kulüp ile iletişim sağlayamadım.
Turizm -Seyahat acentası işletmecisi olarak organize ettiğim seyahatlerin birinde, kulüp üyesi sevgili Bergün Kardeş ile karşılaştım. Benimle konuşmak istediğini belirterek, “Bizim bir kulübümüz var, tanışmak ister misin” dedi? “Nedir?” diye sorduğumda “Göztepe Soroptimist Kulübü” diye cevapladığında çok heyecanlandım, çok mutlu oldum. “Aylar önce tanışmak istiyordum” dedim ve hemen ilk toplantıya davet edildim. Göztepe Soroptimist Kulübü ile tanışmam Soroptimistlik serüvenimi başlattı.

Üye olduğum 2008 yılından bugüne her dönem Yönetim Kurullarında görev aldım. Bu şekilde hem her dönem aktif oluyor hem de kendimi daha iyi ve faydalı hissediyordum. Her Çalıştay’a, Genel Kurul’a, Delege Toplantısı’na katılıyordum. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nu, Türkiye’deki diğer Soroptimist Kulüpleri’ni, kulüplerin projelerini, her şeyi, her şeyi öğrenmeye meraklı ve istekliydim. Çünkü gönülden yapılan her şeyin yüce olduğuna, birlikte çok daha güçlü olunduğuna defalarca şahit olmuştum.
Soroptimistler, uluslararası iyi niyet ve kardeşlik esasına inanırlar. İçinde yaşadıkları toplumda ve tüm dünyada, eğitim seviyesinin yükseltilmesi, kadın ve kız çocuklarının eşit hak ve fırsatlara ulaşması, kadına karşı şiddetin sonlandırılması, dezavantajlı bölgelerde açlık, salgın ve sağlık sorunlarının çözülmesi, küresel çevre bilincinin oluşturulması, toplumsal gelişim için sanatın desteklenmesi, savaş ve göç gibi toplumsal sorunlarla mücadelede uluslararası barışın sağlanması için çalışırlar.
Kadın ve kız çocuklarının birlikte geliştiği, hayallerini gerçekleştirdikleri, tüm dünyada güçlü barışçıl değerlerin önem kazandığı bir ortamda, herkes için insan hakları ve kadının potansiyelinin gelişmesi, daha güçlü kadınlar ve kız çocukları için var olmaya biz Soroptimistler de devam edeceğiz.
En büyük amacımız kadınlar, genç kızlar için daha iyi gelecek yaratabilmek, onlara sağladığımız burslarla, projelerle onları topluma kazandırmak; sürdürebilir projelerle daha faydalı olabilmek.
Kulüp içi olduğu kadar, diğer kulüpler, Federasyonumuz, kardeş kulüplerimiz, diğer STK’lar ve yerel yönetimlerle de iyi ilişkiler içinde olmaya çalışacağız.

Sevgiyle ve Sağlıcakla Kalın,

Z.Buket Karadeveci
2019-2021 Dönem Başkanı