ROBOTİK KODLAMA / “KIZLARIMIZ GELECEĞE DOĞRU”
Günümüzde teknoloji artık her yerde. Geleceğin teknolojiden bağımsız olmaması gerçeği, gençler için kodlamanın önemini bir kat daha arttırıyor. Geleceğin meslekleri de ağırlıklı olarak teknoloji üzerine olacağından gençler artık geleceğe hazır olmalı düşüncesiyle 25 Kasım 2021 tarihinde İzmir Amerikan Lisesi öğrencilerinin eğitim verdiği Robotik Kodlama projesi başladı.

Robotik Kodlama, bir robot ya da bilgisayarın programlarının okunup, işlenebileceği yazılı talimatlar bütünü. Kodlamayı öğrenmeyi kolaylaştıran görsel programlar sayesinde de, kodlamanın temellerini bu çalışmalarla oluşturmak amaçlanıyor.

Bu bağlamda Bizim Evler’deki orta okula giden kız öğrenciler, İzmir Amerikan Lisesi’nin “Girls in Tech Kulübü” öğrencilerinin gözetiminde Tynker Eğitimi ve Scratch Eğitimi çalışmaları yapıyorlar.

Tynker Eğitimi, oyunla öğrenmenin keyfini yaşatan, oyun tasarımı, web tasarımı, animasyon ve robotik dahil olmak üzere kodlama becerilerini öğrenmelerine destek veren bir eğitim programlama platformu.
Scracth programı, eğlenceli içerikleri ile müzik, resim ve ses gibi çeşitli araçları bir araya toplayarak kişisel animasyon ve bilgisayar oyunlarını tasarlama ya da kendi hikayelerini oluşturma imkanı sağlayan bir grafik program dili.

Eğitimler sonunda gençler kendi ürettikleri tasarımları ile hayal gücünü geliştirme fırsatı elde ediyorlar.

TIĞ ve ŞİŞ ÖĞRETİLERİ
Göztepe Soroptimist Kulübü’nün kadının ekonomik güçlenmesine destek veren “Tığ ve Şiş Öğretileri” projesi, 2 Aralık 2021 tarihinde başlayıp 28 Nisan 2022’de sonlanmak üzere planlandı. Gündoğdu Çağdaş Toplum Gönüllüleri Derneği aracılığı ile ulaşılan kadınların el becerilerini geliştirmek yanı sıra ürettikleri ürünleri hem kendilerinin kullanmaları hem de satarak aile bütçesine katkıda bulunmaları sağlandı. İlk etap olarak Evimiz projesi kapsamındaki Buca Gediz mahallesindeki kadınlara tığ ve şiş ile yapılan ürünlerin eğitimi kulüp üyeleri Duygu Yurtseven, Bergün Kardeş ve Yıldız Belger tarafından verildi. Her hafta perşembe günleri eğitim evinde sabah ve öğle olmak üzere iki grup halinde 3’er saatlik eğitim, 15 günde bir örgü çanta çalışması, 15 günde bir de dikiş, keçe yapımı gibi çalışmalar olarak düzenlendi. Kulüp, ilk 2 çanta üretimi için malzeme temininde bulundu ve yapılan ürünlerin satışını sağlayarak kadınlara sermaye yarattı. Daha sonra, yaratılan gelir ile üretilecek ürünler için malzeme temin edildi. 25 haftalık projeden 12 kadın yararlanıyor.