Amblem ve renkler tüm dünya Soroptimistleri için ortaktır ve değiştirilemez.
* Soroptimist amblemi, ilk kurulan kulübün kurucu bir üyesi tarafından yapılmış ve 1927 yılında kabul edilmiştir.
* Amblemde, ellerini havaya kaldırmış genç bir kadın, başının üzerinde SOROPTİMİST yazısını taşımaktadır. Bu sembol, kalbi ve kolları tüm insanlara açık ve etrafı aydınlatan Soroptimist’liği temsil etmektedir.
* Figürün sol tarafında defne yapraklarından, sağ tarafında ise meşe yapraklarından çelenkler mevcuttur. Defne yaprakları azim ve çabayı, meşe yaprakları ise gücü temsil eder.
* Bu amblem, varlığı, yaşamı, zekayı, arzuları ve ruhsal gelişimi simgeleyen altın sarısı bir zemin üzerine, güven, sadakat ve bilgeliğin rengi mavi kullanılarak çizilmiştir. Sarı ve mavi Soroptimist renkleri kabul edilir.

“Kadınların arkasındayız” (“We stand up for women”) sloganı dünya Soroptimistlerinin ortak sloganıdır. TSKF’de, her yeni başkan göreve geldiğinde seçtiği bir sloganı ve seçtiği çiçeği simge olarak kullanır. İçinde bulunduğumuz dönemin sloganı; “Gücümüz Birliğimiz Kadınlar Geleceğimiz”, sembol çiçeğimiz ise mor lotus (nilüfer) çiçeğidir.

Dönem Başkanı’nın sembol çiçeğe yüklediği anlam:
“Mor Lotus çiçeği: Mor, kadın mücadelesini simgeleyen bir renk, Lotus, bulanık sulardan su yüzüne çıkabilen ve hiç kirlenmeden suyun yüzeyinde yaşamını sürdürebilen bir çiçektir. Tıpkı, bulundukları ortamdan ayrılıp inançla, cesaretle ve mücadele ile daha iyi yaşamlara ulaşabilen kadınlar gibi. Lotus çiçeklerimizin kadın mücadelesine ilham kaynağı olmasını diliyoruz.”