Üyemiz Nükhet izmiroğlu’nun eşi kanalıyla tanış olduğumuz, Ptuj Soroptimist Kulübü üyesi Slovenya Tarım Bakanı ile temaslar sonucu kulüp üyelerinin katıldığı Slovenya turu 13-17 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşti.
Gezinin rotasını belirlerken, Slovenya’nın sınır komşusu Avusturya’daki kardeş kulübümüz Klagenfurt Soroptimist Kulübü’nü de ziyaret edip Avusturyalı kız kardeşlerimizle de tanışalım istedik.

Slovenya gezimiz başkent Ljubljana’dan başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren güneşli bir gün eşliğinde şehrin tüm güzelliğinin tadına vardık. Akşam üzeri Ljubljana’dan ayrılarak Ptuj Soroptimist Kulübü üyeleriyle akşam yemeğinde buluşmak üzere Ptuj şehrine geldik. Şehrin en gözde restoranının özel bir bölümünde düzenlenen toplantıda Slovenya Tarım Bakanı, Ptuj Belediye Başkanı, Ptuj kütüphanesi müdiresi ve yerel yönetimler başkanının aralarında olduğu kulüp üyeleri, kalabalık bir katılımla bizleri karşıladılar. Yemek öncesi başkanların karşılıklı konuşmalarını takiben her iki kulübün etkinliklerini anlatan karşılıklı sunumlar yapıldı.

Ertesi gün, Orta Çağ’da inşa edilmiş Ptuj Kalesi’ndeki Osmanlı İmparatorluğu’nun etnik yapısını yansıtan, çeşitli bölgelerindeki halkların portlerinden oluşan tabloların yer aldığı ‘Turqueries’ isimli daimi sergiyi gezdik. Kısa bir şehir turundan sonra Avusturyalı kız kardeşlerimizle buluşmak üzere Klagenfurt’a doğru yola koyulduk. Otelimize yerleştikten sonra kardeş kulüp üyeleriyle akşam yemeğinde birlikte olacağımız restorana gittik. Bu yemeğe ev sahibi kulüp üyelerinden az kişi katılabildi ancak çok uzun yıllardır kardeş kulüp olmamıza rağmen Klagenfurt’lu kız kardeşlerimizle nihayet tanışma fırsatı yakaladığımız için karşılıklı olarak çok mutluyduk.

İki gün içerisinde yurtdışında iki ayrı ülkede Soroptimist kulübü üyeleriyle birlikte olmaktan aldığımız keyifle önce Klagenfurt yakınındaki cennetten farksız Wörthersee ve daha sonra da Slovenya’nın Bled şehrini ve dillere destan güzellikteki gölünü de görerek, Orta Çağ’a özgü mimarisiyle ünlü Skofia Loca kasabasının müzesine uğrayıp gezimizi bitirdik.

Kulübümüz üyelerinden Başkan Buket Karadeveci, Ayşe Baykan, Emine Nalbantgil, Biltan Ersöz, Aysu Benlioğlu, Demet Kumova ve Nükhet İzmiroğlu’nun katıldığı, İzmir Soroptimist Kulübü’nden İlknur Mateescu’nun bize eşlik ettiği bu geziyle hem yurtdışındaki mevcut kardeş kulübümüzün üyeleriyle hem de farklı bir ülkede yeni bir kulübün üyeleriyle tanışıp kaynaşmış olduk.

Umarız ki, gerek Avusturya ve gerekse Slovenya Soroptimist kulüplerini ziyaretimiz, ülkelerimiz ve kulüplerimiz arasında mevcut kardeşlik ve dostluk ilişkilerini pekiştirirken yeni dostukların doğmasına yol açar.